iPad Sahibi Gitaristlere

Öncelikle bir şeyi açığa kavuşturalım ki aradan çıksın..

Ben öyle iyi gitarist falan değilimdir. Ahkam kesmeye en ufak bir hakkım yok anlayacağınız. Zaten bu yazıda sadece kendi yaşadığım tecrübelerden bahsetmek istiyorum. Hepsi bu. Ama iPad sahibi bir gitaristseniz, göz atmanızı tavsiye ediyorum..
iPad, Apogee Jam, Guitar

iPad’in belki de en sevdiğim özelliği sanıyorum müzisyenlere çok fazla olanak sağlamasıdır. AppStore’u incelediğimizde müzik ile ilgili inanılmaz yoğunlukta bir uygulama yelpazesi ile karşılaşıyoruz. Bunların içinde Apple’ın GarageBand uygulamasını ilk gördüğüm zaman resmen gözlerim kamaşmıştı. Harikaydı. Hele o videolardaki insanların gitarlarını iPad’e bağlamaları yok muydu.. Zaten iPad sahibi olduktan sonra ilk satın aldığım uygulamadır kendisi. Bir süre sonra da gitarımı nasıl bağlayabilirimi araştırmaya başlamıştım..

Hadi Başa Saralım

Spontane bir yazı olacak bu, ama en başından başlarsak; GarageBand kendi müziğinizi yapabildiğiniz harika bir uygulamadır. Apple’dan çıkan bu uygulama ilkin MacOSX’de yer alıyordu. Daha sonradan iOS için de bir versiyonu yapıldı. Ben burada iOS versiyonu için atıp tutacağım. Diğer versiyonu için fazla bir şey söyleyemem. Bir Mac sahibi olmadığım (olamadığım?) için uzaktan gördüklerim, duyduklarımla ile yetiniyorum. Ama bildiğim şu var; ikisi de aynı dili konuşuyorlar, yani birinde yaptığınız çalışmayı diğerine aktarabiliyorsunuz. iOS versiyonunu iPad’e, iPhone’a veya iPod Touch’a yüklenebiliyor. Kendisi ücretli bir uygulamadır ama yapabildiklerine karşın fiyatı komik gözükmektedir. Fiyatı ben satın aldığımda 8,99 TL idi. Şimdi baktığımızda ücretsiz gözüküyor ama denilenlere göre ücretsiz versiyonu pek bir kısıtlıymış, diğer özelliklere sahip olabilmek için para saymak gerekiyormuş. Toplamda benim gibi eskiden alanlar mı daha karlı, yoksa yeni parça parça alacaklar mı bilemiyorum ama sonuçta bir 9 lira bu uygulama için hiç bir şey.. Para mevzusunu fazla uzatmayalım çünkü para dökeceğimiz daha çok konu var ve bunları yazının sonunda listeliyor olacağım:)

Peki bu GarageBand ile ne yapabiliriz?

Öncelikle uygulama içersinde pek çok enstrüman mevcut. Parçanıza her eklediğiniz enstrüman farklı bir kanal olarak kaydediliyor ve bunları birleştirerek parçanızı oluşturuyorsunuz. GarageBand aslında başlı başına bir derya ve benim bunu yazıyla anlatmam epey zaman alacak. Bunun yerine en iyisi ben sizi iPhonedo beyciğimin kendine özgü üslubuyla harika bir şekilde hazırladığı incelemeye yönlendireyim. Ona şuradan ulaşabilirsiniz.

Not: iPhonedo’nun üslubuna alışkın olmayanlar; noluyor yahu diyebilir, en baştan uyaralım da.. Ama çok başarılı ve bir o kadar da eğlenceli bir incelemedir. Ön yargılarınızı bir kenera bırakıp başından sonuna izlemenizi tavsiye ediyorum, bir de unutmadan iPhonedo’nun bu inceleme sonrası sadece GarageBand (iPad) kullanarak yaptığı şarkının son haline şuradan ulaşabilirsiniz (MFÖ – Bodrum Bodrum).
GarageBand

Gitarı iPad’e nasıl bağlarız v1

Hafiften gitar çalan biri olarak iPad ile oyalandıktan bir süre sonra GarageBand’e bizzat dahil olma hayalindeydim. Elimdeki gitarı iPad’e nasıl bağlarım diye araştırdığımda, bunu bir aparat ile yapabileceğimi öğrenmiş ve ilk gözüme ilişen ürün de IK Multimedia iRig olmuştu. Sonra acep ben bunu ülkemizden temin edebilir miyim diye internette dolanırken, bana epey ilginç gelen bir şey ile karşılaştım. Artık bu ürünün taklitleri mi vardır nedir bilemem ama 30 liradan 150 liraya değişen bir fiyat yelpazesi karşısında, ee haliyle şaşırdım. Tabiki bir kısmı resmi olarak bir kısmı da farklı yollardan girmiştir piyasaya ama yine de bu kadar fark olmaması lazım diye düşünürken, ben de bir deneyeyim en iyisi diyerek 40 lira gibi bir fiyata satın aldım.

Gitarınızı iRig’e, iRig’i de iPad’in kulaklık girişine takıyorsunuz. Sonra hoparlörünüzü veya kulaklığınızı iRig’e takıyorsunuz ve başlıyorsunuz çalmaya. Bağlantı kısaca bu şekilde..

Deneyimlerime gelirsek; iRig biraz gürültülü bir alet. Çok başarılı değil ama idare eder. GarageBand içersinde amfileri ve pedalları kurcaladım epey; eğlenceliydi. Zamanla çok da içime sinen tonlar elde edemediğimi farkettim. Daha doğrusu aradığım tonları bulamadım diyeyim yoksa gayet iyi sonuçlar üretiyor GarageBand. Sonra ben de gittim gitarımı öncelikle kendisini pek sevdiğim ufak amfim, Roland Micro Cube’e taktım, amfiden de çıktım iRig’e, ordan da iPad’e doğru bağlantıları yaptım. GarageBand içersinde de enstrüman seçerken Guitar Amp’ı değil de Audio Recorder’ı seçtim. Güzel oldu..
IK Multimedia iRig

Bir süre böyle eğlendiğimi düşünürken iRig çat diye gitti. Bozuldu birden. Noldu falan derken, ses hala geliyordu ama sanki patlak bir amfiden, çook derinden geliyordu. Ve bu bahsettiğim bir süre de çok uzun bir süre değildi hani. Artık taklit bir üründü de o yüzden mi oldu, yoksa ben amfi takarak fazla mı zorladım bilemiyeceğim ama bir bardak soğuk su içtim üstüne. Bakmayın, havalar da sıcaktı iyi oldu bu:)

Gitarı iPad’e nasıl bağlarız v2

Tekrar iRig almak, o riske tekrar girmek istemiyordum. Ve şu an piyasada olan iRig HD de yoktu ortada (o nasıldır bilmiyorum). Başka alternatif olarak ne varmış diye araştırdığımda da, ilk olarak neden görmediğime hayıflandığım bir ürün ile karşılaştım. Apogee Jam adlı bu ürün, fiyatının bir hayli yüksek olmasına rağmen harika bir performans sergiliyor. iRig’e göre çok daha profesyonel bir ürün kendisi. Bağlantı olarak da, iPad’inizi şarj ettiğiniz yuvasına takılıyor. Bildiğiniz üzere Apple bu yuvanın standartını değiştirmişti. Bu yüzden alacağınız cihaza göre kablo istemelisiniz. Benim elimde The New iPad (iPad 3) var. Eski tip girişe sahip. Ben Apogee Jam’i alırken lightning girişi henüz yeni çıkmıştı, bu yüzden pakette yer almıyordu ekstra kablo. Sonradan Apogee Jam’in de lightning uyumlu kablosu çıkmış ama bunlar hep para. Anlaşılan benim iPad’i değiştirmem baya bir maaliyetli olacak ileride:)

Kendisini kanıtlamış harika bir ürün olduğundan dolayı Apogee Jam üzerine fazla bir şey söylememe gerek yok sanıyorum. Ama çok pahalı geliyor ise alternatiflerini araştırmanızı öneririm. Belki iRig konusunda benim bilmediğim bir şeyler vardır, onunla da mutlu olabilirsiniz..
Apogee Jam

Davul olsa, üstüne çalsak?

Evet gitaristlerin evlerinde en çok istediği şeylerden biridir; bir altyapı üstüne çalmak. Öyle çok daha keyiflidir çünkü. Ve evet, GarageBand içersinde enstrüman olarak Drums ekleyerek kendiniz davul çalabilir veya Smart Drums ekleyerek hazır davul ritimleri oluşturup kullanabilirsiniz. Bunlar güzel ama mesela Drums’daki ses seviyesi bana çok yetersiz gelmiştir ve parmaklarım bir türlü alışamadı düzenine. Ton olarak da yorumum özetle; “ıg-ıh bu değil istediğim” oldu. Bu yüzden çok başarılı şeyler çıkmadı ortaya GarageBand davulları ile uğraşırken. Ha bu arada ben davul çalmayı bilmem, yani aslında çook temelde bilirim bir-iki bir şey ama buna da pek davul çalmak denmez, denmemeli:) GarageBand’deki hazır davul ritimlerine bakarsak da, başarılı olduklarını söyleyebilirim ama aradığım tonlar konusunda burun kıvırdığımı da itiraf etmeliyim. Kısaca GarageBand’de davul altyapısı üzerine çalışırken hep bir şeyler eksikmiş gibi geliyordu. Tabi bu kişisel bir yorumumdur, kişiden kişiye değişir. Somurtmayın hemen:)

Sonra Drum Loops HD adında bir uygulama buldum. Gerçek davullar kaydedilip uygulama olarak sunulmuş. Hem GarageBand’e de kopyalanabiliyor (copy to pasteboard düğmesi var). Tonları da çok güzel. Çeşitli müzik türlerine ayrılmış epey örnek yer alıyor içersinde. Ama bu uygulama yazılımsal bir çözüm sunmuyor. Adam açmış, belirlediği her metronom ve müzik türü için davul kaydetmiş. Ayrıca ataklar falan da var ama ben bağlantıları tam olarak kuramadım parça içersinde. Bu belki benim beceriksizliğimdi ama tam aradığım çözüm değildi bu uygulama, insanı fazla kısıtlıyordu. Öte yandan kötü bir uygulama da değil hani, göz atılabilir.

Davula karşı hep bir merakım olmuştur. Ama işte apartmanda yaşamanın gereği bu hevesim her seferinde kursağımda kalmıştır. Gerçi şu satırları kardeşimin bana emanet bıraktığı Roland TD-4 elektronik davulu yanı başında yazıyorum ve her bakışımda keşke daha çok vakit ayırabilsem diyorum. Ama sanıyorum komşularımız benimle aynı fikirde değiller:)

Markette gezinirken davul çalma merakımı giderecek çeşitli uygulamalar ile de karşılaştım. Aynı GarageBand’deki gibi parmaklarınızla çaldığınız davul uygulamalarından Rhythm Pad ve Drum On favorilerimdir. Bunları çok sevdim, özellikle Rhythm Pad’i. Müzik yaparken değil ama ara sıra açıp ritim tutmak çok keyifli. Tonları ve ses seviyesi çok yerinde. Meraklılarına tavsiye ediyorum..
Rhythm Pad

Bunların yanında çok enteresan bir uygulamadan da bahsetmek istiyorum. Impaktor adında. Çok yaratıcı bir fikirle geliyor. Uygulamayı açıyorsunuz ve uygulama sizi mikrofondan dinlemeye başlıyor. Hani masaya vurarak ritim tutarsınız ya, hah işte bu uygulama sizi dinlereyek çıkardığınız abudik gubudik sesleri bir enstrümana dönüştürüyor. Acaip bir şey, görmeniz lazım (şunu izleyin). Perküsyon sevenler, masada veya dizi üstünde ritim tutanlar için gayet eğlenceli..

Peki eğlenceli ama bu uygulamalar ile çaldıklarımızı GarageBand’e atabilir miyiz diye soracak olursanız da, şöyle anlatayım, hele bir toplanın yamacıma..

iOS7 ile GarageBand’e de bir güncelleme geldi ve bu güncelleme sadece uygulamanın ücretsiz olup, parça parça sizden para tırtıklamasına veya görsel olarak iOS7 şekline bürünmesine neden olmuyor. Aksine çok ama çok faydalı bir özelliği de bünyesinde barındırıyor. Inter-App Audio Uygulaması adında enstrüman listesinde gözüken bu özellik ile normal Audio Recorder ekranına ulaşıyorsunuz fakat buradan diğer müzik uygulamalarını GarageBand’e bağlayabiliyorsunuz. Nasıl mı? Teknik olarak bu sayede multi-tasking çalışıyor uygulamamız diyebiliriz. Mesela siz orada bir klavye uygulamasını eklediniz ve uygulama ikonuna basarak hop diye uygulamaya geçtiniz. Bir köşede GarageBand’in belli başlı butonları gözüküyor. Kaydet, başlat, durdur, başa sar gibi.. Yani gitarla GarageBand üzerinde kaydettiğiniz bölümün üstüne, GarageBand harici bir uygulamayı açıp GarageBand üzerinde kayıt yapabiliyorsunuz. Harika değil mi? Aslında pek değil:) Neden? Çünkü şu an bir elin parmakları kadar az uygulamaya destek veriyor GarageBand (benim gördüğüm). Benim sevgili davul uygulamalarım da şimdilik bu listede yer almıyor malesef. Ee ne olacak şimdi, bekleyecek miyiz? Tabiki hayır! Size çok daha iyi bir haberim var..

GarageBand’e Inter-App Audio Uygulaması özelliği gelmeden baya evvel markette Audiobus diye bir uygulama vardı. Ve ben bu uygulama ile ilk tanıştığım zaman “aha da yüzyılın uygulaması” demiştim. Aslında az önce anlattığım şeyi yapıyor kendisi. Audiobus’ı açıyorsunuz, sizden Giriş uygulaması, Efekt Uygulaması ve Çıkış uygulaması girmenizi istiyor. Eklediğiniz uygulamaların aynı anda çalışmasını sağlıyor. İşin güzeli birden fazla giriş/efekt uygulaması seçilebiliyor. Örnekleyelim; Giriş uygulaması olarak Rhythm Pad’i seçtim, Efekt olarak bir şey eklemek istemiyorum ve Çıkış Uygulaması olarak da GarageBand’i seçtim diyelim. Sonra Rhythm Pad’i Auidobus üzerinden açıyorum. Yine bir köşede Audiobus’ın pop-up şeklinde butonları yer alıyor. Audiobus üzerinden çalışan diğer uygulamaya hızlı geçiş yapabileceğiniz gibi, kaydet, başlat, durdur, başa sar gibi butonlar ile Çıkış uygulamasını yönetebiliyorsunuz. Yani daha önceden kaydettiğiniz gitarların üzerine Rhythm Pad ile davulları çalıp kaydedebilirsiniz. İşin güzel tarafı hemen hemen tüm müzik uygulamalarını destekliyor. Kısaca Audiobus şahane bir uygulama, ihtiyacınız olursa aklınızın bir köşesinde bulunsun.

Sıra gitar tonlarına geldi

Bu arada gitarımızı iPad’e taktıktan sonra sadece GarageBand’e mahkum değiliz. Markette bolca amfi, pedal simülatörleri gibi uygulamalar mevcut ve baya da başarılılar. Ben bunları incelerken iRig üreticisinin, yani IK Multimedia’nın bu sektörde epeyce ürünü olduğunu keşfettim. iRig bunların belki de en zayıf halkasıdır. Bilemiyorum. Zaten artık iRig HD gibi kendisinin daha kaliteli ürünleri bulunmakta. Neyse IK Multimedia’nın uygulamalarına göz attığımda resmen yeni bir cevher bulmuş oldum..

iOS için AmpliTube adında bir uygulaması var IK Multimedia’nın merkezinde. GarageBand’den farkı bu uygulama sadece gitar ve bas için yapılmış olması. Genel bir çözüm değil yani. Ha Studio eklentisi var kayıt yapmak için ama kendisi de bir hayli pahalı. Buradan da uygulamayı satın alsanız dahi içersinde bir sürü satın alabileceğiniz eklenti mevcut olduğunu anlıyoruz. Ayrıca öyle GarageBand’deki hazır bulunan, basitçe kullanılabilecek enstrümanlar da yok içersinde. Daha profesyonel kayıt yapılabildiğini söylüyor. Ben satın almadım, çok da merak etmedim açıkcası, zaten konu o değil.. Neyse ne diyorduk, hah.. AmpliTube içersindeki gitar tonları GarageBand’e nazaran daha başarılı ama hala bir şeyler eksikmiş havasındaydım. Tabi drive tonları için söylüyorum bunları. Bunu da belirtmek lazım:)
AmpliTube

Bir de bu uygulamanın özel versiyonları var ayrıca satılan; Fender, Slash, Jimi Hendrix versiyonları gibi. Bunları uygulama içinden satın almıyorsunuz, ayrı satılan ayrı birer uygulama her biri. Ben de istediğim drive tonlarını bulamamaktan şikayet ede durayım, bana ilaç olacak olsa olsa Slash babadır dedim ve gittim AmpliTube Slash for iPad uygulamasını satın aldım. Garip ama karşılaştığım şey inanılmazdı. Artık çok daha fazla keyif alıyorum çalarken. Slash sen çok yaşa emi!
AmpliTube Slash

Davullara kafayı taktım ama mutlu sona da ulaştım:)

AmpliTube’u kurcalarken bir şey daha keşfettim. Ama bu şey sadece AmpliTube içersinde eklenti olarak yer alıyor, Fender, Slash veya Jimi Hendrix versiyonlarında yer almıyordu.

Uzattım baya ama evet bu iPad içersinde gördüğüm en harika şeylerden biri. Loop Drummer adında bir AmpliTube eklentisi kendisi. İnanılmaz davul tonları ve çeşitliliğe sahip. Şöyle anlatayım; Rock, Blues, Country, Pop, Funk, Punk, Metal ve Electro türlerini kapsayan ve her tür içersinde 8 adet paketin bulunduğu ve her pakette 8 ayrı ritim bulunan inanılmaz bir eklenti. Bahsettiğim her paketteki 8 ritmin dağılımı da şu şekilde; Intro ve Outro olmak üzere ikisi parçanın girişinde ve bitişinde kullanılabiliyor. Tabi nerde kullancağınız size kalmış, kısıtlama yok:) Main A, Main B, Var A ve Var B olmak üzere 4 adet ana ritim bulunuyor ve bunlara iki adet de ataklar eklenmiş. Ve en güzeli de bunlar birbirleri ile son derece uyumlu çalışıyor. Hatta Punk ile Rock’ı sonra da Metal’i birleştirerek bir parça hazırlayabilirsiniz. Bayıldım. Umarım çok abartmıyorumdur, sonra satın alıp da bu muymuş demeyin bana:) Zaten pahalı:/ Hem kişisel yorumlarım bunlar, haliyle kişisel müzik tadlarım yazının gidişatını da etkiliyor..
Loop Drummer

Hadi ilk şarkımızı kaydedelim

Şimdilik elimdekiler bunlar. Müzikle uğraşmayı seviyorum. Daha çok hobi diyelim biz ona.. Neyse uzun süre elime gitarımı almıyordum mesela, şimdi iPad sayesinde çok daha fazla vakit ayırır oldum. Sadece buna katkı sağlamasından dolayı bile gözümde iPad’i çok daha farklı bir yere koyuyorum..

Parça-parça, bölük-pörçük takılmak iyi ama bir yerde tıkanıyorsunuz. Ne yapsam, ne etsem derken bari basit bir iki şarkıyı baştan sona kaydetmeye çalışayım dedim. İyiki de demişim. Açıkcası çok daha eğlenceli bir hal aldı..

Kayıt yapalım da ne yapayım.. Gerçi hangi şarkıyla uğraşsam diye fazla düşünmedim açıkcası.. Çünkü bilen bilir ben acaip Kurban hayranıyımdır. Yaptıkları her işe bayılıyorum. Neyse Kurban’ın benim için ayrı bir yeri vardır, ona sonra değinirim. Ne diyorduk, hah şarkı seçiyorduk.. Ee tabiki Kurban parçası ile başlayacaktım. Çalması çok zor olmayan ama sevdiğim bir parçayla başladım yola. Dur Gitme cover’ı yaptım kendimce:) Yaptığım şarkıyı da utana sıkıla ekliyorum, umarım beğenirsiniz:)

[soundcloud url=”https://api.soundcloud.com/tracks/126297072″ params=”color=ff6600&auto_play=false&show_artwork=false” width=”100%” height=”166″ iframe=”true” /]

Envanter Listem

Gitarım: Cort KX1F
Amfim: Roland Micro Cube
The New iPad
Apogee Jam
IK Multimedia iRig

Bahsi Geçen Uygulamalar

GarageBand
AmpliTube for iPad
AmpliTube Slash for iPad
AmpliTube for iPad – Loop Drummer

Hepsine hükmedecek bir uygulama, hepsini o bulacak, hepsini bir araya getirip, karanlıkta birbirine bağlayacak!

Audiobus

Davul & Perküsyon Uygulamaları

Drum Loops HD
Rhythm Pad
Drum On
Impaktor

PC’deki Guitar Pro’nun iPad şubesi

TabToolkit

* Bu arada AppStore’da uygulamalar sık sık indirime giriyorlar, hatta bedava oldukları da oluyor. Takip etmek lazım. Ben genelde indirimlerden yararlanmışımdır. Ama şu da var; Apple uygulamalarına indirim hiç gelmiyor veya AmpliTube uygulamaları sık sık %50 indirimli satılıyor.. Size tavsiyem, AppZapp gibi bir uygulama ile kampanyaları takip etmenizdir.