bebekruyasi.com alışverişi sonrası talihsizlikler

Başıma gelen talihsiz bir olaydan bahsetmek istiyorum..

bebekruyasi.com adresinden 12.02.2014 tarihinde “Prego Galaksi Elektrikli Müzikli Salıncak ve Anakucağı Kahverengi” ürününü sipariş ettim.

Siparişten önce sitede bulunan telefon numarasını aradım. Bu görüşmede ve daha sonraki görüşmelerimizde hep aynı kişiyle yani Emir bey ile görüşmeler yaptık. Görüşmem sırasında ürünün stoklarında, sorunsuz bulunduğunu ve kesinlikle teşhir ürünü satmadıklarını belirttiler. Güven veren bir konuşma olduğu için ben de sonrasında siparişimi verdim.

Ürün 18.02.2014 tarihinde elime ulaştı. Gecikmeyi çok sorun etmedim. Eşim yeni doğum yaptığı için de kutuyu açmak için akşam beni beklemişlerdi. Ama ürün beklediğimiz gibi gelmedi.

– Orjinal kutusu ile gelmedi. Öncelikle ürün orjinal kutusunda değildi. Ofis sandalyesi kutusuna koyulmuştu. Ve kutu hafif ıslaktı. İyi niyet göstergesi ile sorun etmeden kutuyu açtık. Sonuçta kargo geldiğinde evde eşim ve annem bebeğimiz ile ilgileniyorlardı, kutuyu inceleme fırsatları olmamıştı.

– Son derece kötü durumdaydı. Daha sonra kutudan ürünü çıkardığımızda son derece pis ve kötü kokuyordu. Kullanılmış gibi gözükmüyordu ama çok uzun bir süre depoda kötü bir şekilde muhafaza edildiği izlenimi vardı. Yer yer plastik bölmelerine yağ sürülmüş, dokunduğunuzda ellerinize bulaşıyordu. Bu son derece moral bozucu oldu. Sonuçta bu yeni doğmuş bir bebeğe alınmıştı ve elimize ulaşan şey çok kötü bir durumdaydı. İkinci el bir ürün alsanız, son derece temiz, düzgün bir şekilde elinize ulaşacakken sıfır aldığınızı düşündüğünüz bir ürünü bu şekilde görmek insanın sinirlerini bozuyor. Neyse bir şekilde temizliğini kendimiz yaparız dedik, çok fazla uzatmak istemedik.

– Eksikti. Ama ürün eksikti. Kutudan vidalar çıkmamıştı. Bu sebeple de kurulum yapamadık. Şansızlık diye düşündük. Ertesi gün (19.02.2014) telefonla firmaya ulaştım ve durumu bildirdim. Bana hemen vida setini gönderebileceklerini söylediler.

– Çalışmıyordu. O gün (19.02.2014) eve gittiğimde içim rahat etmedi. Ürünün adaptörünü elektronik aksamına bağladım ve bir kez daha acı bir gerçekle karşılaştım. Çalışmıyordu. Hiç bir şekilde çalıştığına dair bir işaret yoktu. Işık gelen tek yer adaptördeki ufak sinyaldi. Hemen ertesi gün (20.02.2014) firmayı tekrar aradım. Bu sefer biraz zor da olsa kendilerine ulaştım ve durumu izah ettim. Artık sıkılmıştım, iade etmek istiyordum ama iyi niyetimi kullanarak baskın çıktılar ve bana ürünün elektronik aksamının yer aldığı kafa kısmını ve adaptörünü kendilerine göndermemi, bunun neticesinde de bana sıfırını yollayacaklarını belirttiler. Canım sıkılmıştı ama daha fazla uğraşmak istemediğimden kabul ettim ve o gün (20.02.2014) benden istediği parçaları kendilerine yine MNG Kargo aracılığı ile yolladım.

Daha sonra bir süre ses çıkmadı. Hafta sonu araya girdiği sebebi ile bekledik. Pazartesi (24.02.2014) firmayı bu sefer eşim aradı. Ben toplantılarım sebebi ile yoğun bir hafta geçirecektim, bu yüzden eşim kendi ilgilenmek istedi. Eşim firma ile görüştüğünde “sizden ürün gelmedi ama biz cumartesi gönderdik” cevabını almış ve ürünün kafa bölümü + adaptörünü perşembe günü kargoyu gönderdiğini belirtmiş. “O zaman karışıklık olmuştur, ürününüz bugün yarın size ulaşır” cevabını almış. Bunun neticesinde kargoyu arayan eşim, ilgili firma tarafından herhangi bir gönderim olmadığını öğrenmiş. Bir gün bekleme kararı aldık.

Bir sonraki gün (25.02.2014) eşim öncelikle MNG Kargo’yu aramış ama henüz kargoda bir şey olmadığını öğrendikten sonra firmayı arayıp bilgi almak istediğinde “MNG Kargo’da karışıklık olduğunu ve kargonun bekletildiği” söylenmiş ve ısrar edildiğinde de “yarın kesin elinize ulaşacaktır” bilgisi verilmiş. O gün akşamında da MNG Kargo bizi arayarak bizden adres bilgisi istemiştir.

Artık herhalde bir sorun yoktur diyerek başladık beklemeye ama artık iyice husursuz olmuştuk. 26.02.2014 çarşamba günü, yani aradan iki hafta geçtikten sonra, tekrar kargo geldi. Beklentimiz sıfır, test edilmiş bir üründü. Ama yine hayal kırıklığı yaşadık.

– Yine vidalar içersinde değildi. Ama bu çok önemsiz bir ayrıntı olarak kalacaktı.

– Aynı ürün, bizim gönderdiğimiz kutu ile bu sefer çok daha kötü bir halde geri gönderilmişti. Öncelikle elektronik kafa kısmının kapağı açılmış ve tüm kabloları dışarı sarkmış bir haldeydi. İşin komik tarafı da kutunun içersine boş bebek pişik kremi kutusu koyulmuştu. Sanıyorum dalga geçiyorladı..

Eşimin bu olay sonrası iyice morali bozulduğu için, firmayı bu sefer yanında bulunan annem aradı. Kızgındı. Gergin bir konuşmaydı. Emir bey ürünü orjinal kutuda gönderdiklerini, MNG kargonun kutuyu değiştirdiğini iddia etti. Bu MNG Kargo’yu da zan altında bırakıyordu. Durumu zaten MNG Kargo’ya bildirdiğimizde şaşırmışlar ve bizden kutu fotoğraflarını isteyerek, kendilerinin de konuyu soruşturacaklarını bildirdiler. Öte yandan ürünün çalışmaması, eksik gelmesi, kötü durumda olması karşısında firma umursamadığını, istediğimiz yere şikayet edebileceğimizi ve kargoyu teslim alırken kontrol etmediğimiz için de kanunların kendi tarafında olduğunu söylerek hiç bir şekilde iade kabul etmeyeceğini belirtti..

Peki şimdi ne olacak? Başıma gelen bu talihsiz olay neyi göstermektedir?

Öncelikle hukuki süreci hiç zaman kaybetmeden direk başlattım. Hayır talihsizlikler sadece benim başıma değil muhatabımın başına da gelmiş olabilir, bunu anlayışla karşılayabilirim ki iki hafta boyunca sabırla karşımızdakinin her dediğine inanarak sabrettik ve bekledik ama bunu telafi etmeye çalışmamaları kabul edilemez.

Son olarak da şunu söylemek istiyorum; bebekruyasi.com sadece bir aracı. Asıl muhattap olduğum firma NSO Bilişim Teknolojileri‘dir. Bir de anlamadığım NSO’nun faturasına ek Setpak Ambalaj Gıda‘nın kesmiş olduğu irsaliyeli fatura çıktı kutudan. Artık aralarında nasıl bir ilişki var bilemem. Bu sebeple bu firmalardan birinden alışveriş yapmayı düşünüyor iseniz bir kere daha düşünün derim. Hele hele bu son yaklaşımlarından sonra kendi adıma kesinlikle tavsiye etmiyor, uzak durmanızı öneriyorum. Bu şekilde ticaret ahlakı olmayan insanların eline düşmeyin.

Benim 300 lira kaybım oldu ama maliyeti ne olursa olsun haklarımı arayacağım. Burada asıl önemli olan; kaybettiğim zaman ve ilk defa çocuk sahibi olmuş ebeveynlerin iyi niyet duygularıyla oynanmış olması. İşte bu çok canımı sıkıyor..

28.02.2014

Akşam 20:15’de Emir bey beni aradı ve yaklaşık 1 saatten fazla bir görüşme gerçekleştirdik. Ürün ile ilgili fotoğrafları daha yeni gördüğünü, en son annemle gerçekleşen konuşmanın gergin olduğu için anlaşamadıklarını ve bu olayda başımıza gelenlerin tek sorumlusunun MNG Kargo olduğunu belirttiler. Kendisinin daha ilk kargoyu orjinal paketinde sorunsuz gönderdiğini ve bunu kamera kayıtları ile kanıtlayabileceğini söyledi. Aynı zamanda ikinci kargoda da yine sorumlunun MNG Kargo olduğunu, kendisinin sıfır ürün paketinden açıp bizim ktuya yerleştirip gönderdiğini söyledi. 

Bu kadar uzun bir süre akşam bana bir şeyler anlatma çabası inandırıcıydı fakat hala ürünün çalışmadığı ve vidalarının olmadığı gerçeği değişmiyordu. Kaldı ki ben ürünü başka bir yerden sorunsuz bir şekilde satın aldım ve kullanmaya başladım. Şu noktadan sonra para iadesi dışında bir şey beni ilgilendirmiyor. Evet tüm suç MNG Kargonun olabilir ama iki kere aynı kişiye üst üste hata yapmaları şaşırtıcı. Sonuçta ikinci kere ürün geldiğinde -hadi elektronik aksamının dışarı sarkmasını önemsemiyorum, ben toplarım onu ama- denedim yine çalışmıyordu ve yine vidalar yoktu. 

Söylediklerinde -eğer doğru ise- benim mağduriyetim kadar onların da mağduriyeti var. Sonuçta bu ürünü ben para verip alıyorsam yine muhattabım da para vererek alıyor..

Şu an süreç kargo tarafında ne olduğunun araştırılma noktasında. Benim tüketici haklarına başvurum devam edecek ama Emir beyin söylediklerini de ekleyeceğim..

09.05.2014’de Tüketici Hakları Hakem Heyetinden lehime çıkan karar sonrası, itiraz etme hakları olduğu için bir süre beklemem ve eğer sizinle iletişime geçilmez ise hakkınız olan para iadesi için firma ile iletişime geçmem söylendi. 18.07.2014 ve 02.08.2014 tarihlerinde karar dosyası ile birlikte iki kere mail attım. Cevap gelmeyince 08.08.2014’te de telefon ile arayıp durumu izah ettim ve tekrar bir mail yolladım. Beni görmezden geldiler. Cevap vermeye bile gerek duymadılar. Bu da benim için firmanın ne denli profesyonel çalıştığını ve niyetinin ne olduğunu gösteriyordu. Saolsun avukat arkadaşlar da yol gösterdiler. Şu an icraya başvurumu gerçekleştiriyorum.

Orjinal kutu olarak gönderildiği iddia edilen kutu

Orjinal Kutu Olarak Gönderildiği İddia Edilen Kutu

Bize ulaşan ürünün son hali

Bize ulaşan ürünün son hali