Windows Phone Maceram ve Yorumlarım

wp1

Her şey yakın bir arkadaşımın Nokia Lumia 820 almasıyla başladı. Uygun fiyatı hoştu elbet ama daha çok içimdeki Windows Phone merakını gıdıklamıştı..

Telefonu baya bir inceledim. Gel zaman git zaman WP epey bir ilgimi çekti. Bir defa çok akıcıydı, stabildi ve uygulamalar arası geçişlerde hiç sıkıntı yaşanmıyordu. Kamerası fiyatına göre çok iyiydi. Internet gereksinimi olmayan navigasyon uygulaması, Nokia Here ücretsiz sunuluyordu ve başarılıydı. Yine Microsoft'un kendi ofis uygulamaları da ücretsiz bir şekilde hazırdı. Belli başlı uygulamalar markette gözüküyor ve pek çoğunun da geleceği haber ediliyordu. Bu sefer Microsoft doğru adımları atmış ve eğer elindeki gücü kullanır ise mobil pazarda kendine çok güzel bir yer edinecekti..

Sanıyorum yanılmışım..

Başa saralım..

Multimedya için telefon mu kullanılırmış?

Öncelikle ben telefonda multimedya kullanımını pek doğru bulmuyorum. Müzik için sürekli yanımda taşıdığım bir mp3 player var (Zune 120GB). Veya ne bileyim film izlemek için tablet veya bilgisayar kullanmayı pek tercih etmiyorum, onun yerine bir medya oynatıcı ile tv karşısında keyif yapıyorum.

Oyun konusunda da ufak tefek oyunlar harici pek ilgimi çekmiyor mobil platformlar. Aslında oyunlar için bir parantez açarsam; daha çok dokunmatik ekrana özgü farklı yapımları seviyorum. Gidip de gamepad ile oynanması gereken bir şeyi dokunmatik cihazlarda oynamaya çalışmak pek keyif vermiyor. Kaldı ki bu oyunlar rahat oynanabilsin diye ya çok basit yapılıyorlar ya da epey detay yoksunu geliştiriliyorlar. Ee yıllarını oyun sektörüne vermiş birisi için de bu bana manasız geliyor. Ama Badland'dir, Cut The Rope'dur falan eğlencelidir, severim yani, orası ayrı : )

Telefonda multimedya kullanımının en büyük dezavantajı ise pil tüketimi. Mesela ben yolculuk esnasında müzik dinlemeyi çok severim. Bu iş için telefon kullanabilirim ama lazım olduğunda telefonu işlevsiz görmek hiç istemeyeceğim bir şey. Kaldı ki müzik arşivi için telefon hafızaları yetersiz. Spotify gibi bir servis kullanmanın internet gerekliliği de daha çok pil tüketimi demek. Ee buna pil mi dayanır?..

Bu kadar yazdım ama WP telefonlarda müzik dinlemek veya film izlemek isterseniz sorun yaşamazsınız. Ben sadece telefon almadan önceki kendi beklentilerimi yazdım.

Oyunlara gelirsek; ee tabi iOS veya Android'deki kadar çeşitlilik yok. Belli başlı bir takım oyunlar ve daha çok başarılı oyunların kötü taklitleri yer alıyor markette. Benim umursamadığım bir durumdu ama mobil oyunlar hayatının önemli bir yerini işgal eden kişilere WP'yi tavsiye etmiyorum.

Peki uygulamalar konusunda beklentilerim neydi?

Aslında daha çok sosyal medya, internet, mail ve yardımcı uygulamalar ilgimi çekiyor. Yardımcı uygulamalardan kastım da akıllı telefonların bence kullanılma sebebi olan işte ne bileyim banka işlemleri yapabilmek, anımsatıcı eklemek, ajanda oluşturmak, not alabilmek, alışveriş yapabilmek, araştırma yapabilmek, haber okumak.. Sonuçta bu akıllı telefon furyasında yediklerimizi not alarak kalori takip etmekten tutun da gelir-gider takibi yapabildiğimiz inanılmaz çeşitlilikte bir uygulama yelpazesi mevcut ve bunlar doğru kullanıldığında insana çok büyük kolaylıklar sağlıyorlar.

wp6

Karar verdim, Windows Phone alacağım

Hal böyle olunca da WP'de en çok şikayet edilen uygulama eksikliği ilk etapta bana sorun olmazmış gibi geldi. Çünkü belli başlı uygulamalar markette yer alıyordu ve WP umut vaadediyordu. Zamanla diğerleri de gelecektir diye düşündüm.

Aslında yakın zamanda baba olacağım için elimin altında fotoğraf makinası olsun isteğim, mevcut kullandığım antika telefonu gözden düşürdü. (Android işletim sistemli bir telefondu ama eskimişti artık) Yeni bir telefon almalıydım..

Neyse başladım araştırmaya.. WP bir telefon alacaktım, kafaya koymuştum. Ve bir süre kampanya kovadıktan sonra bir cevher keşfettim : ) Nokia Lumia 925! Hem de 32GB! 1000 liraydı ve o zamanlar telefonları taksit ile alabiliyorduk (Ocak 2014) : ) Hemen kaptım bir tane (kliksa.com'dan aldım).

wp5

Tabi öncesinde baya bir araştırdım. L925'in benim bildiğim L820’den üstün yönleri vardı. Güzel oldu bu. Hafızası arttırılamıyordu ama 32GB olması bu eksikliğinin önüne geçiyordu. Kamerası da çok iyiydi..

Hadi dedim bir de WP dünyasını inceleyelim, sonuçta teknolojiyi takip eden biri olarak farklı sistemleri kurcalamak hem keyif veriyor hem de işim icabı yaşadığım tecrübelerin katkı sağladığını düşünüyordum.

Telefonu aldığımda Windows Phone 8 kuruluydu ve henüz Microsoft Nokia'yı satın almamıştı. İzninizle bu aşamaları hızlandırayım; Windows Phone 8.1’in lansmanı, açıklananlar ve Microsoft'un Nokia'yı satın alıp yazılımın ardından donanım tarafında da söz sahibi olması, ne yalan söyleyeyim, beni bir hayli heyecanlandırdı. Her şey çok güzel gidiyordu..

Ama bir süre sonra ters giden bir şeyler sezmeye başladım..

Hani herşey çok güzeldi? Ne oldu şimdi?

WP 8.1'in gelmesi çok gecikti. Tamam Microsoft geliştirici sürümünü herkese açmıştı ve ben de kullanıyordum ama resmi bir şekilde telefonlara gelmesi geciktikçe bu sürüm için yapılan veya yapılacak uygulamaların çıkışını erteliyordu ve market hali hazırda bomboştu. Microsoft akıllı telefon pazarında bir şeyler yapmak istiyor ve evet treni çoktan kaçırmış durumda ama buna rağmen adımlarını çok yavaş atıyor, halbuki yetişmek için fazladan efor sarfetmesi gerekiyor. Ve her ne kadar çabalıyor olsa da bu tek başına yapabileceği bir şey değil. Mobil uygulama geliştiricilerini kendi saflarına çekmesi veya kendileri için de vakit harcamaları konusunda ikna etmesi gerekiyor.

WP 8.1 neden önemliydi peki? Çünkü en başından beri olması gereken pek çok özellik ve eksiklik bu sürümde geliyordu. Ondan önce olgunlaşmamış, hatta pek çok hatalı alınmış kararların yer aldığı bir sistem vardı diyebiliriz. 8.1 ile güzel adımlar atılmış ve pek çoğunun da geleceği haber ediliyordu. WP dünyası için bugüne kadarki atılmış en büyük adımdır 8.1.

Burada kabul etmek gerek ki Microsoft ve Nokia'nın aldığı en güzel karar sanırım, yeni sürüm WP'lerin tüm cihazlara (er ya da geç) gelecek olması. Bu konuda Apple çok başarılı fakat Android cephesinde cihaz üreticilerinin insiyatifine bırakıldığı için telefon sahiplerine sıkıntı yaşatıyor. Bu karar WP kullanıcıları için son derece önemli ve bir o kadar da sevindirici.

wp2

Windows Phone Deneyimlerim Hakkında (WP 8.1 sonrası için)

Her şey bir yana, benim de çok önem verdiğim; Lumia 925'in dış görünüşü, tasarımı, malzeme kalitesi ve duruşu bir harika. Kamerası da çok iyi. Tabi bunların WP ile pek ilgisi yok ama Nokia güzel iş çıkarmış diyebiliriz. Kamera konusunda bir tek iPhone'da gördüğüm hızlı ve otomatik odaklama özelliğini çok aradım. Bunu (tecrübe ettiklerim arasında) LG G3'ün de gayet iyi kotardığını gördüm. L925 ile zaman zaman anı yakalamakta zorlandım ama fotoğraf kalitesi gayet güzeldi.

WP'ye gelirsek başlangıç ekranını ve genel konseptini ben sevdim. Ana ekranda yer alan canlı kutucuklar olsun sade tasarımı olsun gayet güzel. Beğenmemin asıl sebebi ise tasarım seçimlerinin daha çok özgün olması. Sonuçta Apple'ın iOS ile başlattığı akıma Google tarafından Android ile -bana göre- ancak muadili olabilecek bir cevap gelmişti. Her ne kadar zaman ilerledikçe kendine has duruşu ve gelişmeleri olsa da hep iOS'a benzer bir duruş sergiledi. Tabi hemen itirazlar gelmesin, elbette iOS'un da zamanla Android'ten veya WP'den beğenip esinlendiği özellikler olmuştur. İşte bu noktada Windows Phone çok farklı bir deneyim sunuyor diyebilirim. Güzel, çirkin, işlevsel veya hantal olması değil konu. Özgün olması noktasında Microsoft'u takdir ettiğimi söylemeliyim.

İşlevsellik açısından Android ile yarışamaz veya kullanıcı deneyimi bakımından iOS'un eline su dökemez ama stabiliteyi tartışıyorsak kesinlikle Android'den daha iyi bir deneyim yaşattığını söyleyebilirim.

Asıl soru şu; WP bu stabiliteyi çok fazla fonksiyonu olmamasına mı borçlu? Mesela çoğu özellik 8.1 ile geldi ki bunlar aslında yenilikten ziyade olması gerekenlerdi. Gerçi 8.1 sonrası sistem kötü oldu diyemem ama bir şeylerden ödün verildiği de doğru. Microsoft bu rafine sistemini zaman içersinde devam ettirebilecek mi merak içersindeyim çünkü her geçen gün ona yeni bir şeyler eklemesi gerekiyor ve daha alacakları bir hayli yol var.

Hadi mevcut haliyle WP'yi çok sevdik diyelim. Bir şekilde ayak uydurduk ortamına. Sonuçta iOS'da bile daha düne kadar Wifi açmak için aktif uygulamadan çıkıp Ayarlar'a girmek gerekiyordu. Kimse de çıldırmadı. Öte yandan pek çok noktada da kullanıcı deneyimi açısından kimse iOS ile yarışamadı. Bence asıl konuşulması gereken marketindeki uygulama çeşitliliği ve kalitesidir. Onun dışındakiler bir şekilde kabul görüyor. Dert edilecek şeyler değil. Alışkanlığınızı değiştirirsiniz, olur biter. Daha düne kadar senin telefonun kaç satır gösteriyor diyorduk, unutmayalım. : )

* Bu yazıda Windows Phone'dan bahsetmek istediğim için Android vs iOS topuna girmeyeceğim. Belki farklı bir yazının konusu olabilir.

Uygulayamamalar

WP'nin en eksik yanı uygulamalar ve bir yerden sonra bu insanı resmen çıldırtıyor..

Genel anlamda WP uygulama marketine baktığımızda belli başlı uygulamalar gözüküyor. Evet ama işte o hiç de öyle değilmiş meğer. Hadi bir kaç örnek vereyim;

Facebook uygulaması mesela, bunu Microsoft geliştirmiş. İşin garip tarafı Facebook firmasının sadece Messenger uygulaması markette yer alıyor. Hadi aralarında bir anlaşma vardır falandır ama uygulamaya bakıyorum, her ne kadar hoş gözükse de pek çok fonksiyonellikten yoksun. İş görüyor ama can da sıkıyor.

Twitter bizzat WP'de yer almış ve bariz bir sıkıntısı yok. Başarılı. WhatsApp iş görüyor, ben çok sıkıntı yaşamadım ama -bence- kötü tasarlanmış.

Ama bir Instagram olayı var ki şaka gibi. Neredeyse bir yıldır Instagram BETA olarak markette duruyor ve kimsenin ellediği, umursadığı da yok.

Sonra Google cephesine bakalım diyecektim ama o da ne, Google tamamen WP platformunu yok sayıyor. Hiç bir şekilde yer almıyor. Hatta daha da komiği, Youtube diye bulduğunuz ve Microsoft'un geliştirdiği(!) uygulamayı açarsanız, karşınıza Youtube'un mobil sitesi çıkıyor. Yani herhangi bir browser'ı açıp girmekten farksız. Burada anlatılan bir şehir efsanesi de şöyle der; zamanında Microsoft güzel bir istemci yapmış Youtube için ama Google bunu istemediği için kaldırtmış. Ve Microsoft tepki olsun diye web sitesini açan bu uygulamayı markete bırakmış. Artık ne kadar doğru bilemiyorum ama ben bunları yaşamadım. Hadi onu geçtim, Chrome, Google Maps, Google Drive, Hangouts, Blogger.. falan filan hiç birisi yok, yok! Ama Allah'tan e-posta hesabı olarak Gmail'i ekleyebiliyoruz, Gmail kişilerini ve takvimini WP'de göstertebiliyoruz. Zaten bunlar da olmasaydı bu macera başlamazdı. : )

Tamam, hadi Google Microsoft'a küs. Yahu Dropbox da yok! Microsoft'un servisleri kötü değil, tamam ve hatta yeni adıyla OneDrive da bir harika ama yine de Dropbox'ın yer almaması kabul edilemez.

IMDB var mesela ama olmasa daha iyi. Çünkü ne bir kullanıcı girişi var ne de haliylen puan verebilmek. Ee ne anladım o zaman? İşte bakın falan diye (ayıp olmasın diye?) bir şeyler yapılmış..

Pinterest yok. Flipboard ile Wunderlist gelicez, geliyoruz, az kaldı falan dediler durdular. Bekle bekle ağaç olduk. Ben telefonu satmadan kısa bir süre önce Wunderlist geldi ama Flipboard'dan hala ses yok. Linkedin var ama çok hantal, çirkin ve işlevsiz. Gerçi Linkedin'in kendisi de hantal ve işlevsiz ama bunlara ek olarak WP'deki uygulama bir hayli çirkin olmuş : ) Banka uygulamalarına bakarsak; ben Garanti ve Yapı Kredi uygulamalarını kullandım. Ufak tefek şeyler için iş görüyorlar, sorun yaşamadım.

Spotify'ın uygulaması var ama nası anlatsam (nerden başlasam?) bilemedim. Eskiden de vardı uygulama ama ücretliydi. Ee ama diğer platformlarda bedava? Nasıl oluyor bu iş? Boşversene, WP'de paralı, o kadar. İyi bari.. Ama sonra ücretsiz oldu, heyoo diye her yerde haber yapıldı. Bende tekrardan deneyeyim dedim, uygulamayı indirdim. Kullanıcı girişi yaptım ve tadaa, ne göreyim? Windows Phone'da Spotify'ı kullanabilmek için Premium üyelik gerekiyormuş. Ee ama yuh! İşte bunu diyorum, Microsoft geliştiricileri kendi taraflarına çekmesi lazım, resmen WP platformundan nefret ediyorlar. Instagram'ın mesela son güncellemesi mart ayında yapılmış. Biz ekimdeyiz. Bari o BETA yazısını kaldırın. Çirkin ve de ayıp.. Microsoft'un geliştiriciler ile masaya oturması ve onlar için güzellikler düşünmesi gerekiyor. Telefon satışlarının patlamasını bekleyip doğal yollardan geliştiricilere sebep göstermeye çalışması intihar olur. Tren çoktan kaçtı.

Toparlarsak

Peki çoğu uygulama yok tamam da hiç mi alternatifleri yok? Var. Var ama nasıl var. Bir defa çoğu eksik veya sorunlu veya tasarım olarak birer facia. Microsoft'un WP içersinde kendi kullandığı ve geliştiricilere sunduğu şablonları aynen alıp, işte renklerini falan değiştirip, kullanmışlar. Ee ne olmuş? Pek çok işlevsiz ve de çirkin uygulama çıkmış ortaya. Hiç tasarım harikası bir uygulama gördüğümü hatırlamıyorum mesela.

Bir diğer sıkıntı da; üçüncü parti istemcileri kullanıyoruz, tamam ama bu da güvenlik açığı demek. Mesela Dropbox yok diye markette bulduğumuz farklı bir firmanın yaptığı uygulamayı kullanmaya başladık diyelim. Ee ne oldu, Dropbox şifremizi bu firmaya teslim etmiş olduk. Hani olmaz da, ya ortada kötü bir niyet varsa? Veya hacker'lar bu firmaya saldırıyorlarsa? Açıklarını bulup bizim hesap bilgilerini çalarlarsa? Bu noktada üyelik bilgilerimizi nereye veriyorsak onlara da güvenmek zorundayız. Bu genel bir sıkıntı. WP'ye özel bir durum değil ama WP'de resmi uygulamaların eksikliğini doldurmak adına pek çok üçüncü parti uygulama yer alıyor. Ve bunların içinden hangisine güvenebileceğimizi seçmek zor. Zaten son zamanlarda patlak veren skandallarda genelde söylenen hep üçüncü parti yazılımlardaki açıklardan dolayı sızmış hesap bilgileri. Neyse bu konu uzar gider ama demek istediğim işin bir de güvenlik tarafı var.

Bir de şöyle bir durum söz konusu. Herkes istediği ismi uygulamasına verebiliyor. Bilemiyorum diğer platformlarda nasıl ama bu şekilde de olmaması lazım. Mesela nasıl olsa markette yok diye arama çubuğuna Chrome yazın ve bakın bakalım neler çıkıyor. Hiç alakası olmasa da; Google Chrome, Google Chrome+, Go0gle Chrome, Chrome.. Ee herkes teknolojiyi takip etmek zorunda değil. Kimmiş bunun geliştiricisi diye bakmayabilir veya baksa da anlamak zorun değil. Sonuçta arkadaşından duymuş bir uygulama ismi ve kendi marketinde arıyor. Var diye de seviniyor ama işte o hiç de öyle değilmiş meğer. Dikkat etmek gerek.

Yine markette yok diye pek çok diğer platformlarda olan oyun ve uygulamaların taklitleri yer alıyor markette. Bazıları üç kağıt olabiliyor ve garip ama çok ender de olsa bazıları başarılı olabiliyor. Yine de dikkat etmek gerek.

Pek çok eften püften uygulamanın ücretli olması şakadır herhalde düşüncelerine sebep oluyor.

wp3

Unutmadan Cortana çok başarılı gözüküyor ama WP'nin dilini İngilizce yapmadan çalışmadığı için fazla test edemedim. Aslında dili değiştirmeden de İngilizce kullanılabilirdi. Neyse buna çok takılmıyorum. Bence yakın zamanda WP'nin en büyük kozu Cortana olacak.

Sonuç..

Sonuç itibari ile Windows Phone güzel bir işletim sistemi olmuş. Ama Microsoft'un neyi planladığını anlayamadım. Söylemek istediğim aslında şu, kabaca bakarsak; Windows Phone 8, Ekim 2012'de çıkmış. 8.1 sürümü ise Temmuz 2014'de yayınlandı. Peki bu süre zarfı içersinde Apple ne yaptı? iOS 6 (2012 Eylül), iOS 6.1, iOS 7, iOS 7.1, iOS 8 ve iOS 8.1'i (2014 Ekim) yayınladı ve platform sürekli gelişti. Sanıyorum anlatmak istediğim anlaşılmıştır..

Geliştiriciler sanki lanet olsun diye WP'ye adım atıyor. Bu da yaptıkları uygulama kalitesine yansıyor. Zaten pek güncelleme de almıyor bu yapımlar.

Benden başka bu şekilde düşünen var mı veya çok uçuk bir teori mi bilemiyorum ama; bana Microsoft Windows Phone projesini sonlandıracak, donanıma yoğunlaşacak ve pek çok noktasına müdahale ettiği kendine has bir Android işletim sistemi geliştirecekmiş gibi geliyor. Bu fikrimde Nokia X serisinin bir etkisi de yok. O Nokia'nın apayrı bir projesiydi ve rafa kalktı. Neden bilmiyorum ama Microsoft'un “buna benzer” bir şey yapacağını hissediyorum. Tabi bu kısa vadeli bir kehanet değil ve Microsoft ne zaman pes eder bilemiyorum. Hem Cortana'yı da eklerler bu sürüme, olur yani : )

Çok uzattım ama şunu da söylemek istiyorum; Windows Phone kullandım bir süre ama sonrasında bahsettiğim konulardan dolayı rahatsız oldum ve telefonumu sattım. Ama burada sorun daha çok bende. Çünkü ben teknolojiyi takip eden birisiyim. Yazılım geliştirme uzmanıyım ve sektörü yakından takip ediyorum. Hal böyle olunca da benim için yeni çıkmış uygulama trendleri veya denenen yeni fikri mülkler değerli. Bu yüzden kullandığıma da vazgeçtiğime de pişman değilim. Güzel bir tecrübe oldu benim için. Sadece bana göre değilmiş onu öğrenmiş oldum.

Peki o kadar yazdım, Windows Phone'u hala birilerine tavsiye eder miyim? Elbette! Öncelikle ilk defa akıllı telefon alacaklara tavsiye ederim. Orta segment bir Android telefon alıp ağzı yananlara tavsiye ederim. Ve son olarak telefona çok fazla para vermek istemeyenlere tavsiye ederim ki bence Windows Phone telefonlar kesinlikle fiyat/performans oranı iyi cihazlar.
(Oyun ve uygulama konusunda bahsettiklerimi tekrarlamayacağım)

* Kendi bakış açımdan bir yazı derledim, bu kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Aklıma ilk gelenleri yazdım..

* Şaka gibi ama markette “Call of Dead: Modern Duty Hunter & Combat Trigger” adında bir oyun var. Hatta bunun türevleri de var. Bildiğin SEO çalışılmış : )

* Flipboard yok dedim ama gelmiş! Haha o kadar da beklediydim, kısmet değilmiş : )